Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana

Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana

23 sierpnia 2017

"Jasna Góra - polska Kana" - wielkie widowisko plenerowe

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej oraz Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum (przygotowany przez Janusza Siadlaka) znajdą się wśród wykonawców wielkiego widowiska plenerowego "Jasna Góra - polska Kana". Koncert będzie miał miejsce na jasnogórskich błoniach 26 sierpnia 2017 (sobota) o godz. 21.00 i transmitowany będzie przez program 1 TVP.

Ponad pół tysiąca artystów, pełne rozmachu rekonstrukcje, efekty pirotechniczne i zastosowanie najnowszego sprzętu multimedialnego – to złoży się na wielkie widowisko muzyczne, które 26 sierpnia odbędzie się na jasnogórskich błoniach. Koncert „Jasna Góra – polska Kana” został przygotowany na kulminację obchodów Jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Wydarzenie odbędzie się w sobotni wieczór, i będzie zwieńczeniem całodniowych, głównych obchodów Jubileuszu. Koncert powstał dzięki życzliwości i wsparciu premier Beaty Szydło i posiada jej patronat honorowy.

Dyrektorem artystycznym i autorem scenariusza jest Marcin Pospieszalski, kompozytor, aranżer, producent i multiinstrumentalista. Spektakl reżyseruje Bolesław Pawica, reżyser i producent telewizyjno-filmowy. W widowisku wystąpią, z towarzyszeniem chórów i orkiestry, znani polscy muzycy, m.in.: Krzysztof Cugowski, Andrzej Lampert, Adam Strug, Marek Piekarczyk, Dariusz Malejonek, Angelika Górny i zespół New Life’m. W roli narratora wystąpi aktor Paweł Królikowski, a obok niego na scenie pojawią się także aktorzy: Michał Kula, Andrzej Młynarczyk, Dominika Figurska i Dariusz Kowalski. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna i chór Filharmonii Częstochowskiej, zespół wokalny Camerata Silesia, młodzieżowy chór z Rzeszowa oraz reprezentacja chóru z Legnicy. Zaśpiewa także prawosławny chór.

W założeniu pomysłodawców, widowisko z wykorzystaniem muzyki, wizualizacji, materiałów filmowych i archiwalnych oraz inscenizacji ma być opowieścią o splatającej się przez wieki historii Polski i narodu polskiego z Jasną Górą, i znajdującym się tam wizerunkiem Matki Bożej. Ma także przybliżyć historię samej koronacji ikony. Multimedialne widowisko będzie niepowtarzalną okazją, aby w ciągu dwóch godzin przeżyć polską historię, trwale połączoną z obecnością jasnogórskiego Obrazu.

Widowisko będzie więc opowieścią, jak obraz Matki Bożej był szczególnie ważny dla polskiego narodu w chwilach utraty lub zagrożenia naszej wolności; w czasach potopu szwedzkiego, rozbiorów Polski, czy okresie reżimu komunistycznego. Ważnym wątkiem przedstawienia będzie historia pielgrzymowania na Jasną Górę, od jego początków do współczesności – podkreśla Marcin Pospieszalski, dyrektor artystyczny i autor scenariusza. Wydarzenia historyczne, jak np. oblężenie Jasnej Góry podczas „potopu szwedzkiego”, będą inscenizowane przez grupy rekonstrukcyjne z użyciem specjalnych efektów pirotechnicznych.


Jak powiedział Marcin Pospieszalski, na koncert złożą się 22 utwory opracowane przez niego na tę okazję. - Będą to opracowania pieśni liturgicznych, pieśni maryjnych, będzie nawiązanie do muzyki z początku XVIII wieku, kiedy odbyła się koronacja, pojawią się fragmenty chorału gregoriańskiego m.in. tego, który był wykonywany w czasie koronacji - Ave Maris Stella.

Widowisko będzie zrealizowane z użyciem najnowocześniejszego sprzętu multimedialnego. Rozmach projektu pokazuje ilość miejsc inscenizacyjnych: duża scena wybudowana na Błoniach Jasnogórskich, na której odbędą się wszystkie wykonania muzyczne (prawie 20 utworów); mury jasnogórskie, na których odbędą się wszystkie inscenizacje rekonstrukcyjne (przyniesienie obrazu na Jasną Górę, oblężenie szwedzkie, koronacja), a także Kaplica Cudownego Obrazu, wieża klasztoru i brama Lubomirskich.

Obok wielkiej narracji historycznej, niemniej istotne będą historie konkretnych ludzi. W spektakl wplecione zostaną także świadectwa znanych i nieznanych jasnogórskich pielgrzymów o zawierzeniu Maryi, co - zdaniem Marcina Pospieszalskiego - jest najcenniejszą częścią koncertu. – To świadectwa ludzi, którzy tutaj doświadczyli umocnienia, uzdrowienia i przemiany życia. Ich świadectwa są bardzo przejmujące, takie dotyczące granicznych sytuacji życiowych, albo zwykłe historie, ale dla nas będzie to umocnienie, podniesienie na duchu. Według dyrektora artystycznego, te świadectwa, choć są opowieściami ludzi nam współczesnych, pokazują, jakie znaczenie ma historia dla współczesności.

Całość zakończy utwór „Victoria” Wojciecha Kilara, który był mocno związany z Jasną Górą.

źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry